Jak dbać o stół dębowy?

Stół dębowy to wspaniały mebel, który może stać się ozdobą jadalni czy salonu. Odznacza się wytrzymałością, niepowtarzalnym rysunkiem słojów i wnosi do pomieszczenia charakterystyczne odczucie ciepła. Jednak aby w pełni cieszyć się jego urodą i zaletami, należy otaczać go właściwą opieką i od czasu do czasu przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne i konserwatorskie.

Oczywiście wiele zależy od tego, czy blat stołu dębowego został pokryty olejem, czy lakierem. Lakier tworzy na powierzchni ochroną warstwę i sprawia, że mebel jest bardziej odpory na uszkodzenia. Olej natomiast pozwala zachować naturalne właściwości drewna, ale pozostawia je też bardziej wrażliwym na oddziaływanie zewnętrznych czynników.

Pielęgnacja na co dzień

Stół dębowy z pewnością nie lubi zbyt wysokiej temperatury, dlatego powinien stać w bezpiecznej odległości przynajmniej 1 metra od źródeł ciepła (grzejników, kominków).

Podłoże musi być równe i stabilne, a ewentualne przestawianie mebla powinno odbywać się poprzez przenoszenie, a nie przesuwanie po podłodze.

Blat można przecierać miękką ściereczką, suchą lub zwilżoną, a wszelkie zabrudzenia należy usuwać w miarę szybko, zanim zaschną lub przenikną strukturę drewna. Wskazane jest wycieranie zgodne z kierunkiem usłojenia drewna.

Powierzchnię dobrze jest zabezpieczyć przed gorącymi naczyniami za pomocą podkładek lub mat.

Konserwacja co kilka miesięcy

Olejowanie stołu dębowego to zabieg, który należy powtarzać co kilka miesięcy, aby utrzymać mebel we właściwej kondycji. Powierzchnię trzeba oczyścić i odpylić, a następnie nanieść olej za pomocą włókniny; po około 30 minut można zebrać nadmiar preparatu i wypolerować okrężnymi ruchami, aż do uzyskania połysku.

Jak wynika z powyższego opisu, o stół dębowy należy dbać, ale pielęgnacja nie jest wcale tak uciążliwa, jak mogłoby się wydawać. Przestrzeganie kilku prostych zasad podczas użytkowania oraz okresowa konserwacja za pomocą oleju w zupełności wystarczą, by mebel nie tylko zachwycał swoją urodą. Ale też spełniał funkcje praktyczne, do których został przewidziany.

Menu