Jak konserwować blat dębowy?

Jak odpowiednio dbać o stół dębowy?

Pielęgnacja blatu dębowego to bardzo ważna czynność, która powinna być wykonywana systematycznie i okresowo. Stół dębowy przeważnie wykończony jest olejami oraz olejowoskami, a więc czyszczenie jest proste i bardzo skuteczne.

Oleje i woski do blatu dębowego

Oleje i woski to naturalne surowce, którymi pokryty jest blat, jednak podczas codziennego użytkowania stołu jego powierzchnia ściera się, a elementy drewniane jak nogi stołu również doświadczają powierzchniowych ubytków. Dlatego, by proces „starzenia się” stołu spowolnić lub też zahamować, musimy okresowo pielęgnować stół wybranymi preparatami. Pomogą nam one utrzymać nasz stół dębowy w dobrej kondycji. Jeśli mamy do czynienia ze stołem pokrytym olejkami, musimy sięgnąć po preparaty, które nie uszkodzą powierzchni.

Preparat do czyszczenia blatu drewnianego

Bardzo popularnym niemieckim preparatem do czyszczenia dębowych stołów jest Osmo. Przy bardzo intensywnej eksploatacji stołu, należy czyścić go przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli stół nie jest nadmiernie użytkowany, wystarczy raz na kilka tygodni.

Wskazówki przy konserwacji

Stoły dębowe są pięknym i trwałym wyborem do wystroju wnętrz. Jednak wymagają odpowiedniej konserwacji, aby zachować ich wygląd i trwałość na lata. Oto kilka wskazówek, jak konserwować stoły dębowe:

  1. Regularne czyszczenie: Regularnie czyść swój blat dębowy, usuwając kurz, brud i plamy. Możesz to zrobić za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki zwilżonej delikatnym środkiem czyszczącym przeznaczonym do drewna. Unikaj używania agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna.
  2. Ochrona przed wilgocią: Drewno dębowe jest podatne na wilgoć, dlatego ważne jest, aby unikać pozostawiania mokrych przedmiotów na powierzchni stołu i ochronić go przed nadmiernym działaniem wilgoci. Możesz użyć podkładek pod gorące naczynia, kubki i szklanki, aby uniknąć powstawania plam i uszkodzeń na powierzchni stołu.
  3. Zabezpieczenie powierzchni: Aby zabezpieczyć powierzchnię stołu dębowego, możesz użyć specjalnych olejów lub wosków do drewna. Możesz nałożyć cienką warstwę oleju lub wosku na czystą i suchą powierzchnię stołu, a następnie dokładnie go wypolerować. Zabezpieczenie powierzchni drewna pomoże mu utrzymać naturalny blask, chronić przed uszkodzeniami i zapobiegnie wchłanianiu wilgoci.
  4. Unikanie działania promieni słonecznych: Unikaj wystawiania stołu dębowego na długotrwałe działanie bezpośrednich promieni słonecznych, ponieważ mogą one powodować wyblaknięcie drewna. Jeśli możliwe, umieść stół w miejscu, gdzie będzie chroniony przed nadmiernym nasłonecznieniem, lub użyj zasłon lub rolet, aby zminimalizować działanie promieni słonecznych.
  5. Regularna konserwacja: Regularnie sprawdzaj stan blatu dębowego i podejmuj odpowiednie działania konserwacyjne, takie jak polerowanie powierzchni czy konserwacja miejsc poddanych większemu zużyciu, na przykład blatu stołu. W przypadku uszkodzeń, takich jak zadrapania czy ubytki, można zastosować specjalne środki do renowacji drewna.
  6. Ochrona przed mechanicznymi uszkodzeniami: Unikaj przeciągania ciężkich przedmiotów po powierzchni stołu dębowego, aby uniknąć zadrapań i uszkodzeń.

Dobrze przeprowadzone czyszczenie stołu zapewnia nam większą żywotność naturalnych olejków i wosku.

Dodatkowo wskazane jest co pół roku położenie nowej warstwy olejowosku na blacie. Taka konserwacja zapewni nam wysoką odporność na urazy mechaniczne, zabrudzenia, zarysowania oraz nasiąkanie rozlanymi płynami. Czyszcząc stoły dębowe, musimy pamiętać, że środki chemiczne jak płyny do naczyń posiadają w swym skaldzie rozpuszczalniki. Mogą one uszkodzić powłokę stołu, gdy będziemy je systematycznie stosować. Dlatego najlepsze są specjalistyczne środki do konserwacji i czyszczenia jak Osmo, jest to dosyć gęsty płyn, który rozlewamy na szmatce bawełnianej i czyścimy nim blat stołu, stosując okrężne ruchy.

Ten środek jest bardzo wydajny, a stół pozostawiamy nim pokryty na 5 minut. Następnie suchą szmatką zbieramy pozostawiony nadmiar preparatu wzdłuż słoi i pozostawiamy by wyschnął na około 40 minut. Po takim czyszczeniu będziemy mogli cieszyć się naszym stołem i jego lśniącym blatem, jak gdyby był zupełnie nowy.

Menu