Jak wybrać wymiar stołu?

Drewniany stół, oprócz swej funkcji ozdobnej i reprezentacyjnej, pełni zazwyczaj też rolę miejsca do przygotowywania lub spożywania posiłków. Nierzadko gromadzi się przy nim wiele osób, a każda z nich powinna czuć się komfortowo i mieć zapewnioną przestrzeń do swobodnego korzystania. Oczywiście trzeba też uwzględnić miejsce na zastawę kuchenną, talerze, półmiski, sztućce etc.

Wymiary stołu powinny więc z jednej strony odpowiadać przeznaczeniu mebla oraz ilości użytkowników, z drugiej natomiast wielkości wnętrza, w którym stanie nasz mebel.

Długość, szerokość i wysokość stołu

Przyjmuje się, że długość stołu powinna wynosić około 60 – 70 centymetrów na jedną osobę, aby zapewnić optymalny komfort podczas spożywania posiłków. Co do szerokości blatu, trzeba uwzględnić miejsce na nakrycia oraz przestrzeń do serwowania potraw, czyli co najmniej standardowe 90 centymetrów. Wysokość mebla, która musi dodatkowo współgrać z krzesłami, zwykle waha się między 76 a 80 centymetrów.

Podczas instalowania mebla pamiętajmy też o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany, aby zapewnić swobodę przechodzenia oraz wysuwania krzeseł – wyniesie ona około 1 metra.

Kształt stołu

Oprócz wymiarów liczy się również kształt naszego drewnianego stołu. Meble okrągłe lub owalne doskonale prezentują się na środku pomieszczenia, natomiast prostokątne można postawić pod oknem lub ścianą. Te pierwsze nadają się więc do obszernych pomieszczeń, drugie zapewniają ekonomię przestrzeni.

Oczywiście w wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem okażą się stoły rozkładane, które na co dzień mogą służyć domownikom w wersji standardowej, a kiedy pojawią się goście, pozwalają szybko uzyskać dodatkową przestrzeń.

Wiadomo, że stół stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, dlatego warto poświęcić chwilę na kalkulację, jakie wymiary mebla będą w naszym przypadku optymalne, by każdy domownik i gość poczuł się w jadalni wygodnie i swobodnie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Państwa pomocne podczas dokonywania właściwego wyboru.

Menu