Brak produktów w koszyku.
Każdy właściciel dębowego stołu chciałby zapewnić ulubionemu meblowi piękny wygląd i funkcjonalność na długie lata. Jednym z kluczy do sukcesu w tej dziedzinie jest właściwa konserwacji powierzchni. Do najbardziej popularnych metod impregnacji drewna należą obecnie dwie techniki: olejowanie oraz lakierowanie. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem tej pierwszej opcji, wskazując na jej niekwestionowane zalety oraz drobne niedogodności z nią związane.
Długa tradycja
Olejowanie drewna ma długą tradycję w meblarstwie. Uchodzi za metodę naturalną, ponieważ do tego procesu wykorzystywane są środki produkowane na bazie roślin, na przykład ziaren słonecznika, lnu czy orzeszków tungowca.
W obecnych czasach, kiedy dominuje trend powrotu do natury, olejowanie cieszy się coraz większą popularnością właśnie ze względów ekologicznych. Metoda konserwacji drewna za pomocą oleju jest bowiem przyjazna dla środowiska.
Zalety olejowania
Olej nie zatrzymuje się na powierzchni drewna, ale przenika jego strukturę i sięga do głębszych pokładów, czyniąc materiał bardziej odpornym od wewnątrz. Co niezwykle ważne, nie blokuje też porów drewna, które może przepuszczać powietrze i tym sposobem nie kumuluje w środku wilgoci. Tym samym mebel staje się odporny na rozwój pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów.
Olejowanie uwydatnia też wartość estetyczną drewna – stół prezentuje się pięknie, eksponując naturalny rysunek słojów. Powierzchnia staje się matowa i przyjemna w dotyku. Dodatkową zaletą jest fakt, że zabezpieczony olejem blat nie przyciąga kurzu.
Aplikacja środka jest dość łatwa, zabieg naprawy drobnych rys i miejscowych ubytków można wykonać samodzielnie, bez użycia profesjonalnych narzędzi stolarskich.
Wady olejowania
Na koniec należy wspomnieć o minusach tej metody. Ponieważ olej nie tworzy ochronnej “skorupki” na drewnie, nie daje też wysokiej odporności mechanicznej. Należy również pamiętać o okresowej konserwacji, zazwyczaj kilka razy do roku. W zamian jednak otrzymujemy możliwość obcowania z pięknem naturalnego drewna.